d prezydenckie009Od kilkunastu lat co roku we wrześniu w Spale  odbywają się Dożynki Prezydenckie gromadzące rolników z całej Polski.  W tym roku obchody tego święta  przypadły  na dzień 10 -11 września 2015 r.  Jak co roku w Dożynkach Prezydenckich udział miała nasza Gmina, wystawiając stoisko promocyjne w centrum Spały. Tym razem Gminę Żelechlinek reprezentowały Panie z KGW Czerwonka. Święto gromadzące nie tylko rolników  z całej Polski ma swoją historię.

Przypomnieć należy ,że organizował je   w Spale w latach 1927-1938 Prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski.  W latach 2006-2008 dożynki w Spale miały charakter regionalny. Od 2009 r. roku powrócił do nich Prezydent Lech Kaczyński, Prezydent Bronisław Komorowski uczestniczył w Dożynkach Prezydenckich 2 razy. Prezydent Andrzej Duda jest piątym  prezydentem, który przyjechał do Spały po raz drugi na ogólnopolskie Święto Plonów.
W niedzielę tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się mszą świętą z udziałem Pary Prezydenckiej w Kaplicy Polowej. Po mszy, w trakcie której poświęcono wieńce dożynkowe, korowód dożynkowy przeszedł na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości dożynkowe. Jednocześnie w parku nad stawem w Spale odbywała  się wystawiennicza część   dożynek , w której brały udział między innymi gminy powiatu tomaszowskiego . Można było  skosztować potraw regionalnych z całej Polski,  zobaczyć twórczość ludową innych regionów posłuchać muzyki ludowej. Gmina Żelechlinek także wystawiła swoje stoisko z potrawami regionalnymi, które  przygotowały Panie z KGW Czerwonka . Młode gospodynie jak zwykle stanęły na wysokości zadania przygotowując  mnóstwo potraw, po które ustawiała się długa kolejka. Niezliczone ilości pierożków, kotletów, kapusty z grochem, chleba ze smalcem swojskich wędlin i innych regionalnych specjałów i napitków,  rozchodziły się w błyskawicznym tempie. Stoisko należało do najlepiej zaopatrzonych w potrawy i napoje dlatego też ,tym którzy coś z niego skosztowali na długo zapadnie w pamięci. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim Paniom  z  KGW Czerwonka oraz Sołtysowi za zaangażowanie w pracę i w promocję Gminy Żelechlinek.

  • d_prezydenckie001
  • d_prezydenckie002
  • d_prezydenckie003
  • d_prezydenckie005
  • d_prezydenckie006
  • d_prezydenckie007
  • d_prezydenckie009
  • d_prezydenckie011